понеділок, 24 листопада 2014 р.

Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.

Тема: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.
Мета:
навчальна: узагальнити поняття про хімічні реакції та їх основні закономірності; узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції, ознайомити із ознаками класифікації хімічних реакцій;  удосконалювати навички і вміння визначати тип хімічних реакцій за рівнянням;
розвиваюча: розвивати в учнів самостійність у навчанні, здатність до взаємовиручки, колективізму розвивати мислення, увагу, вміння використовувати вивчений матеріал для пізнання нового;
виховна: сприяти розширенню світогляду учнів, практичній спрямованості вивченого матеріалу.
Учні повинні знати:
• основні типи та класифікаційні ознаки хімічних реакцій;
• закономірності перебігу хімічних реакцій.
Учні повинні вміти:
• характеризувати хімічні реакції за класифікаційними ознаками;
• застосовувати знання основних закономірностей для визначення можливостей
перебігу хімічних реакцій, їх теплового ефекту та напрямку;
• здійснювати обчислення за хімічними рівняннями.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, презентація до уроку.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Метод:  бесіда
За два роки знайомства з хімією ми вивчили величезну кількість речовин, познайомилися з їх фізичними і хімічними властивостями, навчилися писати рівняння хімічних реакцій. Пригадайте, що таке хімічна реакція та хімічне рівняння.
Хімічна реакція (хімічне явище) – процес, під час якого одна речовина перетворюється на інші відмінні за складом.
Хімічне рівняння – це зображення хімічної реакції за допомогою хімічних формул та коефіцієнтів.
  Наприклад:  H2SO+ 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O

                  
                   Вихідні речовини,         продукти
                            реагенти                  реакції
Що показує хімічне рівняння? (речовини, які вступають в хімічну реакцію і речовин, що утворюються внаслідок реакції)
Відомо дуже багато хімічних реакцій. Всі вони індивідуальні.
Завдання. Скласти квітку «Хімічні реакції навколо нас» (із пелюсток виготовлених вдома). Як бачимо навколо нас постійно відбувається величезна кількість хімічних реакцій. Кожна з реакцій індивідуальна, оскільки в ній беруть участь конкретні речовини з притаманними їм хімічними властивостями. Разом з тим різні хімічні реакції мають багато спільних ознак, що дає змогу їх класифікувати на підставі тієї або іншої ознаки.
На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо свої знання про типи хімічних реакцій; проведемо практичний експеримент на підставі якого зможемо класифікувати реакції за певною ознакою; повторимо правила складання рівнянь реакцій методом електронного балансу; всі терміни сьогоднішнього уроку будемо записувати на дошці, а ви в своїх зошитах, це буде підготовка до завдання «Термінологічний ланцюжок», яке ми виконаємо на наступному уроці. 
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Типи класифікацій хімічних реакцій.
Учні за допомогою підручника  і під керівництвом учителя заповнюють таблицю
Розгляньте таблицю 5 ст. 81. Складемо схему класифікації хімічних реакцій.         Наприклад:  H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O

                  
                   Вихідні речовини,                продукти
                            реагенти              реакції
Що показує хімічне рівняння? (речовини, які вступають в хімічну реакцію і речовин, що утворюються внаслідок реакції)
Відомо дуже багато хімічних реакцій. Всі вони індивідуальні.
Завдання. Скласти квітку «Хімічні реакції навколо нас» (із пелюсток виготовлених вдома). Як бачимо навколо нас постійно відбувається величезна кількість хімічних реакцій. Кожна з реакцій індивідуальна, оскільки в ній беруть участь конкретні речовини з притаманними їм хімічними властивостями. Разом з тим різні хімічні реакції мають багато спільних ознак, що дає змогу їх класифікувати на підставі тієї або іншої ознаки.
На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо свої знання про типи хімічних реакцій; проведемо практичний експеримент на підставі якого зможемо класифікувати реакції за певною ознакою; повторимо правила складання рівнянь реакцій методом електронного балансу; всі терміни сьогоднішнього уроку будемо записувати на дошці, а ви в своїх зошитах, це буде підготовка до завдання «Термінологічний ланцюжок», яке ми виконаємо на наступному уроці. 

ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Типи класифікацій хімічних реакцій.
Учні за допомогою підручника  і під керівництвом учителя заповнюють таблицю
Розгляньте таблицю 5 ст. 81. Складемо схему класифікації хімічних реакцій в зошити.
         Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції.  Типи: сполучення, розкладу, заміщення та обміну.
Завдання. Здійснити реакції сполучення, розкладу, обміну, заміщення. Учні об’єднані у 4 групи. Кожна група виконує практичне завдання, попередньо повторивши правила техніки безпеки. На виконання завдання дається 3 хв. Після виконання завдання один представник від групи йде до дошки, розказує, що вони робили, записує рівняння реакції, а другий - дає визначення даній реакції.

®   Реакції сполучення  -  хімічні реакції, в результаті яких із двох або кількох речовин утворюється одна нова складна  речовина.
А +В = АВ
Наприклад:  Zn + S → ZnS
                      CaO +H2O → Ca(OH)2
®   Реакції  розкладу  хімічні реакції, в результаті яких із однієї складної речовини утворюється дві чи більше нових речовин.
АВ → А +В
Наприклад:  2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2­
                       Cu(OH)2 → CuO + H2O
®   Реакції заміщення – хімічні реакції між простою і складною речовинами,  під час яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній речовині, утворюючи нову просту і нову складну речовини.
А +ВС = АС + В
Наприклад: Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2
                     Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu
®   Реакції обміну  - хімічні реакції, під час яких дві речовини обмінюються своїми складовими частинками, утворюючи дві нові речовини.
АВ +СD = АD + CВ
Наприклад:  3NaOH + AlCl3 → 3NaCl + Al(OH)3¯
                      CaCl2 + Na2CO3 → CaCO3¯+ 2NaCl
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Бесіда
1.     Як називається реакція, в результаті якої з однієї складної речовини утворюється декілька простіших?
2.     Як називається реакція, в результаті якої з  декількох речовин утворюється одна зі складнішим складом?
3.     Як називається реакція, під час якої дві складні речовини обмінюються своїми складовими частинами?
4.     Як називається реакція, у якій атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній?
Вправи.
1.Установіть відповідність між рівняннями хімічних реакцій та їх типами.
1. K2O + H2O = 2KOH;                                                А обміну;
2. 3NaOH + H3PO4 = Na3PO4 + 3H2O;              Б заміщення;
3. Fe(OH)2  = FeO + H2O;                                  В сполучення;
4. 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2.                                    Г розкладу;
                                                                            Д полімеризації.
2.Укажіть суму коефіцієнтів у схемі реакції обміну.
Mg + H2O → MgO + H2
FeCl3 + H2SO4 → Fe2(SO4)3 + HCl
3. Здійснити перетворення. Вказати тип реакції.
Zn → ZnO → ZnCl2→Zn(OH)2 → ZnO
4. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції, (На дошці написані рівняння, які учні по черзі повинні закінчити.)
а) WO3 + Н2                                 б) КОН + Н3РO4
в) ВаСO3→                                       г)А1+СuSO4
д) А1С13 +NаОН                        е) КСlO3
ж) Fе(ОН)3                                   з) СаО + Н2O
и) Zn + Н2SO4                              к) Ва(NO3)2
л) Fе + С12                                  м) Р205 + Н2O
ІV. Рефлексія
У Володимира  Маяковського є такі слова: «Якщо на небі запалюються зірки - то це комусь потрібно». Ми можемо перефразувати. «Якщо хіміки вивчають класифікацію хімічних реакцій, то це теж комусь потрібно». А чого навчилися ми, вивчаючи класифікацію хімічних реакцій? (Відповіді учнів).
§13 
Впр. 2 с. 84 (всім обов’язково)
Впр. 8 с. 85 (за бажанням )


Немає коментарів:

Дописати коментар