неділя, 30 листопада 2014 р.

Складання найпростіших окисно-відновних реакцій. Підбір коефіцієнтів методом електронного балансу.

Мета:

навчальна: закріпити знання учнів про окисно-відновні реакції, поняття окисника і відновника, процесів окислення і відновлення, ступеня окислення; сформувати навички складання  найпростіших окисно-відновних  рівнянь реакцій; навчити урівнювати окисно-відновні реакції методом електронного балансу.
розвивальна: продовжити формування прийомів розумової діяльності; розвивати самостійність, пізнавальні інтереси учнів з допомогою створення проблемної ситуації та її розв’язання, нових знань, їх зв’язку з життям, використання цікавих завдань на закріплення.
виховна: виховувати творчий підхід до навчання.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Обладнання: періодична система хімічних лементів, таблиця розчинності, картки із завданнями.
Хід уроку
І. Мотивація  навчальної діяльності.
На сьогоднішньому уроці ви (учні) будете працювати самостійно.  Ми повинні закріпити знання про окисно-відновні реакції, процеси окиснення і відновлення, вдосконалити вміння писати окисно-відновні реакції, складати електронний баланс.
ІІ. Самостійне виконання вправ.
Експрес – контроль
Учні отримують картки із тестами. Тести  учні виконують самостійно, а потім взаємоперевірка виконаної роботи.
1.     Метали мають такі ступені окиснення:
А. нульовий;  
Б. позитивний;  
В. негативний.
2. Окисно – відновні реакції, це реакції, в яких:
А. не змінюється  ступінь окиснення елементів;
Б. змінюється  ступінь окиснення елементів;
В. визначення належності до окисно - відновних реакцій не пов’язано із ступенем окиснення елементів.
3. Відновники – це атоми, молекули або йони, що:
А. приєднують електрони; 
Б. віддають електрони;
В. здатні і віддавати і приєднувати електрони.
4. Окисники - це атоми, молекули або йони, що:
А. приєднують електрони;  
Б. віддають електрони;
В. здатні і віддавати і приєднувати електрони.
5. Відновлення – це процес :
А. приєднання електронів ;
Б. віддавання електронів;
В. не пов’язаний із переходом  електронів.
6. Який процес відбувається в зазначеній схемі: 2Н┼1 + 2е ¯→ Н˚2
А. відновлення;
Б. окиснення.
7. При відновленні ступінь окиснення елемента:
А. зменшується;
Б. збільшується ;
В. не змінюється.
8. Елемент з найнижчим ступенем окиснення може бути:
А. тільки відновником;
Б. тільки окисником;
В. і відновником і окисником;
9. Елемент з найвищим ступенем окиснення може бути:
А. тільки відновником;
Б. тільки окисником;
В. і відновником і окисником;
10. Елемент  проміжним ступенем окиснення може бути:
А. тільки відновником;
Б. тільки окисником;
В. і відновником і окисником;
11.Укажіть схему, що відповідає перетворенню N0 →N─3:
А.1S22S22P3 ─3e →1S22S2;
Б. 1S22S22P3 +3e →1S22S26;
В.1S22S22P5 +1e →1S22S26;
Г. 1S22S22P3 _3e →1S22S26.
12. Вкажіть кількість електронів,відданих або приєднаних атомом в схемі:
  S─2 → S┼6 :
А. 2е;
Б. 6е;
В. 8е.
Відповіді:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
А, Б
Б
Б
А
А
А
А
А
Б
В
Б
В

Самостійна робота над рівняннями.
1. Підберіть коефіцієнти в рівняннях реакцій, використовуючи електронний баланс. Вкажіть окисник і відновник. 
1.     Al + HCl → AlCl3 + H2 ;
2.     Ca + O2 → CaO;
3.     N2 + O2 → NO;
4.     Na +  H2SO→Na2SO4  + H2;
5.     P + HNO3 → HPO3 + NO2 +H2O
6.     Fe + Cl 2 → FeCl3;
7.     KMnO4 + SO2 + H2O → H2SO4 + MnO2 + KOH;
8.     H2S + HNO3 → S + NO + H2O;
9.     KI + FeCl3 → I2 + FeCl2 + KCl;
10.  CuCl2 + Al → AlCl3 + Cu.
2.Закінчіть рівняння реакції у зошиті і на дошці та визначте ступінь окиснення елементів у вихідних речовинах і продуктах реакції. Проблемне запитання: Чи змінилися ступені окиснення після реакції?
·       Fe + HCl→
·       Fe + CuSO4
·       Na2CO3 + HCl →
·       Н2 + О2
·       СuO + H2
ІІІ. Підведення підсумків  уроку.
ІV. Домашнє завдання:
§ 14 
Впр.  7 с. 92 (всім обов’язково)
Впр 8 с. 92 (за бажанням)


Немає коментарів:

Дописати коментар