неділя, 30 листопада 2014 р.

Окисно-відновні реакції. Їх значення в природі і житті людини.

Мета:
навчальна: розширити знання учнів про окисно-відновні реакції, показати значення окисно-відновних реакцій в житті людини і в природі; формувати  навички  урівнювати окисно-відновні реакції методом електронного балансу;
розвивальна: розвивати вміння учнів спостерігати природні явища і пояснювати їх хімічну природу;  розвивати пізнавальні інтереси учнів за допомогою створення проблемної ситуації та її розв’язання, їх зв’язку з життям, використання цікавих завдань;
         виховна: виховувати творчий підхід до навчання.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності,  презентація, картки із завданнями. Реактиви: Zn, НСl, Н202, картопля, бенгальський вогонь, сірники. Опорні конспекти.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка д/з впр. 6 с. 91
2.  Гра з кубиком.  Вчитель задає питання і кидає кубик. Відповідає той учень, який  спіймав кубик.
1)    Скільки типів хімічних реакцій виділяють за зміною ступенів окиснення? (2)
2)    Як називаються реакції, в яких ступінь окиснення атомів не змінюється? (реакції без зміни ступенів окиснення)
3)    Як називаються реакції, в яких ступінь окиснення атомів змінюється? (окисно-відновні)
4)    Атом, молекула або йон, які приєднують електрон? (окисник)
5)    Атом, молекула або йон, які віддають електрон? (відновник)
6)    Процес приєднання електронів називається… (відновлення)
7)    Процес віддавання електронів називається… (окиснення)
8)    Чи може в реакції бути лише процес окиснення? (ні)
9)    Чи може в реакції бути лише процес відновлення? (ні)
10)              Елемент з найнижчим ступенем окиснення може бути лише … (відновником)
11)             Елемент з найвищим ступенем окиснення може бути лише … (окисником)
12)             Елемент з проміжним ступенем окиснення може бути лише …(і окисником, і відновником)
1.     Завдання. Виконати завдання на картці. (Вчитель роздає по одній картці з завданнями на парту)

Тип реакції
Зі зміною ступеня окиснення

Без зміни ступеня окиснення

Висновок
Сполучення
Mg + O2
CaO + SO2

Розкладу
Н2О →
MgCO3

Заміщення
Zn +HCl →


CuCl2+ Fe→


Обміну

CaO + HCl→


BaCl2 + Na2SO4


ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Навколо нас в природі відбувається велика кількість хімічних реакції: виверження вулкану, фотосинтез, дихання, травлення… Ми, люди, також широко використовуємо хімічні процеси. Наприклад, горіння сірника,  добування металів із руд, приготування їжі та інше.  Серед цих хімічних процесів велика кількість належить до окисно-відновних реакцій. 
Окисно-відновні реакції надзвичайно поширені і важливі. Де саме вони зустрічаються, яка їх роль в природі і житті людини ми з’ясуємо на сьогоднішньому уроці. Навчимося писати окисно-відновні рівняння, урівнювати рівняння методом електронного балансу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Значення окисно-відновних реакцій (перегляд презентації).
І. Значення окисно-відновних реакцій  в біосистемах:
§  дихання;
§  фотосинтез;
§  травлення;
§  обмін речовин і енергії.
ІІ. Значення окисно-відновних реакцій  в природі:
§  грозові розряди;
§  виверження вулканів;
§  процеси гниття та інші.
ІІІ. Значення окисно-відновних реакцій  в хімічному виробництві:
§  одержання металів, галогенів, лугів тощо.
§  одержання органічних речовин.
§  очищення стічних вод, газових викидів підприємств.
§  виробництво лікарських препаратів;
§  виробництво предметів побуту та інше.
ІV. Значення окисно-відновних реакцій в побуті :
§   Корозія металів;
§   Потемніння срібних виробів;
§   Хімічна завивка волосся;
§   Вироблення кисломолочних продуктів;
§   Горіння бенгальського вогню;
§   Горіння сірників;
§   Горіння пропану, бутану в газовій плиті;
§   Відбілювання і дезінфекція.
§   Горіння палива в двигунах внутрішнього згорання.
( Всі окисно – відновні реакції, що є в презентації учні записують в зошит і урівнюють методом електронного балансу ).
Експериментальна частина (баланс)
1)   а) Zn + HCl →             
(що спостерігаєте, тип реакції)

            фермент

б) H2O
    2) Бенгальський вогник (баланс)
KClO3
MgO + O2
ІV. Складання  рівнянь окисно-відновних реакцій.  Складання електронного балансу.
1. Учні  по-черзі під керівництвом вчителя працюють біля дошки (учні високого рівня за бажанням можуть працювати самостійно, а потім дати зошит на перевірку вчителю).
Доберіть коефіцієнти у схемах окисно – відновних реакцій методом електронного балансу, вкажіть окисник і відновник, процеси окиснення та відновлення.
1. Na + H2O → NaOH + H2 ;
2.  Fe2O3 + H2 → Fe + + H2O;
3.  KClO3 → KCl + O2 ;
4. Ag + HNO3 → AgNO3 + NO2 +H2O;
5.*  PH3 + O2 → P2O5 + H2O;
6. H2S + HNO3 → H2SO4 + NO2 + H2O
2.Відновіть сторінки зошита.
Учень: «Я знайшов старий зошит з хімії моєї сестри, який я порвав, коли був малим. Учитель завжди говорить, що зошити з хімії треба зберігати. А зараз мені потрібно відновити порвані сторінки. Хто мені допоможе?
(баланс)
… →Zn + SO2                … → Al2O3 + Fe
V. Підсумки уроку
Підводячи підсумки уроку, я хочу визначити основний принцип, за яким готувався цей урок. Понад 2400 років тому Конфуцій наголошував:
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу, я запам’ятаю.
Те, що я роблю, я розумію.
V. Домашнє завдання
§ 14;   Впр. 3,4  с. 91 (всім обов’язково), впр.  9 с. 92 (за бажанням)


Немає коментарів:

Дописати коментар