неділя, 30 листопада 2014 р.

Окисно-відновні реакції, процеси окиснення і відновлення, окисники і відновники.

Мета:навчальна: познайомити учнів з окисно-відновними реакціями, сформувати знання про процеси окиснення і відновлення, навчити прогнозувати окисно-відновні властивості сполук;
розвивальна: розвивати вміння визначати ступені окиснення елементів в речовині,  розпізнавати процеси окиснення і відновлення, розвивати вміння учнів спостерігати природні явища і пояснювати їх хімічну природу;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Базові поняття: окисно-відновні реакції, окисник, відновник
Обладнання: періодична система Д.І.Менделєєва у кожного учня, комп'ютер, екран. Реактиви: Zn, НСl, Н202, картопля, бенгальський вогонь, сірники. Опорні конспекти.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.1. Перевірка д/зВпр. 3 с. 84,  впр. 4, 5 с. 85 (всім обов’язково)Творче завдання: скласти кросворд із словами, що зустрічаються в темі «Типи хімічних реакцій»
2.Кросворд на тему: «Типи хімічних реакцій»

5



1






2









4











9




7
8








6








3











По  горизонталі
1.Хімічні реакції, за яких з двох або кількох речовин  утворюється одна складна. (сполучення)
3.Ознака реакції між содою і оцтом. (газ)
4.Реакція з виділенням тепла і світла. (горіння)
6.Водень здатний відновлювати метали з їх оксидів. Тип реакції… (заміщення)
7.Продукт реакції сполучення водню і кисню. (вода)
9. NaOH + HCl = NaCl + H2O Тип реакції. (обміну)
По вертикалі
2.Умова, що необхідна для реакції розкладу. (нагрівання)
5.Реакція, в результаті якої М. Ломоносов отримав кисень з оксиду ртуті. (розклад)
8. Одна із умов протікання реакції обміну. (осад)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ми розглянули один тип класифікації хімічної реакції за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції. А які ще є типи? Сьогодні ми почнемо знайомство із з класифікацією реакцій за зміною ступенів окиснення. (слайд № 1)
У 8 класі ми вивчали поняття «ступінь окиснення». 
·        Пригадайте, що називається ступенем окиснення
·        Які значення має ступінь окиснення? (0, +, -)
·        Як визначається ступінь окиснення?  (додаток 1)
·        Визначте ступінь окиснення елементів у речовинах:  N2, NaCl, H2SO4.
Завдання біля дошки.(Два учні біля дошки виконують завдання, а всі останні в робочих зошитах)
Визначити ступінь окиснення в речовинах: НРО3, НСlО2, РН3, Н2О2, NaHS, Na2S2O3, H3BO3, Na2S, Cl2O3, CS2
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Усі хімічні реакції за зміною ступенів окиснення поділяються на 2 групи: 
1. Окисно-відновні (реакції, що відбуваються із зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин)
                 0    0         +4  -2
                С + О2 → СО2
Деякі реакції сполучення;
Деякі реакції розкладу;
Реакції заміщення.
2.Реакції, що відбуваються без зміни ступенів окиснення
 + -    +  -2  +      +   -     +   -2
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Деякі реакції сполучення;
Деякі реакції розкладу;
Реакції обміну.
Розглянемо більш детально окисно-відновні реакції.
 Які реакції називаються окисно-відновними? (с. 86 ).
Окисно-відновні реакції - реакції, що відбуваються із зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин.
Учні читають алгоритм і під керівництвом учителя складають схему окисно-відновної реакції.
Алгоритм складання окисно – відновних реакцій  
1)    У записанному рівнянні реакції визначити ступені окиснення всіх елементів.
2)    Визначити, які елементи в процесі хімічної реакції змінюють ступінь окиснення.
3)    Записати окремо процеси окиснення та відновлення з указівкою кількості електронів, що беруть участь у кожному процесі.
4)    Визначити окисник і відновник.
5)    Визначити коефіцієнти, на які необхідно помножити рівняння окиснення й відновлення, щоб кількість електронів, відданих відновником і прийнятих окисником, була однаковою.
6)    Розставити відповідні коефіцієнти у вихідному рівнянні.
           0       0        +2  -2
        2Mg + O2 → 2MgO
Відновник   Mg0 -2℮ → Mg+2    2       2 процес окиснення
                                                           4
Окисник    O20 +4℮ → 2O-2       4       1 процес відновлення
Знайдіть в підручнику с. 87 - 88   визначення:
§  Відновники – атоми, молекули або йони, що віддають електрони.
§  Окисники - атоми, молекули або йони, що приєднують  електрони.
§  Відновлення – процес приєднання електронів.
§  Окиснення -  процес віддавання електронів.
Речовини залежно від ступеня окиснення можуть бути:
®   або лише відновниками (лише віддають е)
®   або лише окисниками (лише приймають е)
®   або і окисниками,  і відновниками.
Схема взаємозв’язку змін ступенів окиснення з процесами окиснення і відновлення 
Відновлення – ступінь окиснення зменшується (+℮)
 


-4, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8
 


Окиснення – ступінь окиснення збільшується (-℮)

Прогнозування окисно-відновних властивостей сполук. (додаток 1 - 2)
Наприклад:
Ступені окиснення  Cl:
  • -1 - лише    відновник  (найнижчий СО)
  • 0,   +1,    +3,    +5 -  і окисник, і  відновник   
  •    +7 - лише окисник(найвищий СО)

Процес окиснення завжди супроводжується процесом відновлення (якщо елемент віддає електрон, то хтось має їх приєднувати)





                                                                        Віддає е-



    Відновник                                                  Процес окиснення           

                                                                        Підвищує ступінь окиснення


                                                                        Отримує е-



    Окисник                                                     Процес відновлення

                                                                         Знижує ступінь окиснення

ІV. Узагальнення і систематизація знань
1.Спрогнозуйте окисно-відновні властивості нижче наведених сполук і розподіліть їх у таблиці 
Тільки окисник
Тільки відновник
І окисникі відновник



N2, CO2, O2, N2O5, NH3, H2SO4конц., SO2, H2S, H2SO3, Zn.
2.Установіть відповідність між схемою перетворення та кількістю електронів, відданих або приєднаних атомами, вкажіть окисник і відновник, процеси окиснення та відновлення. (слайд № 9)
А

Б

В

Г

Д

А)  Р0   →  Р─3 ;                      1.+ 4е
Б)  S┼6  → S─2 ;                      2. ─4е
В)  Fe┼2 →  Fe┼ 3;                   3.+ 8е
Г)  Cl2→ 2Cl;                    4. + 3е
                       Д)  N2  →  2N┼2                         5. + 2е
                                                                        6. ─1е
3. Визначити окисник відновник, та вказати процес:
Zn0 + 2H+Cl- = Zn+2Cl2- + H2
             Zn0-2e- Zn+2процес?
            2H+ + 2e-H20 процес?
2Fe + Cl2→2FeCl3
            Fe0-3e-→Zn+3
            Cl02 + 2e-→2C2-
Cu0 + HNO3→ Cu(NO3)2 + NO + H2O
4. Творче завдання 
Вкажіть, як називається вказаний процес і скільки електронів бере в ньому участь ─2 → О2. Напишіть кілька рівнянь реакцій, в яких може відбуватися даний процес.
V. Підсумки уроку.
Учитель підбиває підсумки роботи учнів на уроці, оцінює роботу учнів та звертається до них: «Дайте відповідь на проблемне запитання: Що було б у світі за відсутності окисно-відновних реакцій?»
-         Чи досягли ми поставленої мети?
-         Над якими навичками, вміннями ще треба попрацювати?
V І.Домашнє завдання:
 § 14  (с. 86-88)
Впр. 6 с. 91
 Підготувати повідомлення  про «Значення окисно-відновних реакцій».
Додаток І
Можливі ступені окиснення металів різних груп
Елемент(група)
Min. c.o
Max. c.o

Me (I)
0
+1




Cu, Ag, Au
0
+1
+2
Me (II)
0
+1
+2

Me (III)
0
+1
+2
+3


Me (IV)
0
+1
+2
+3
+4

Me (V)
0
+1
+2
+3
+4
+5

Me (VI)
0
+1
+2
+3
+4
+5
+6

Me (VII)
0
+1
+2
+3
+4
+5
+6
+7

Me (VIII)
0
+1
+2
+3
+4
+5
+6
+7
+8
Додаток ІІ

Можливі ступені окиснення неметалів різних груп
Елемент(група)
Min.c.o
Проміжний с.о
Max. c.o
Nem (VII)
0
+1
+2
+3
+4
+5
+6
+7
F
-1
0







Nem (VI)
-2
-1
0
+1
+2
+3
+4
+5
+6
0
-2
-1
0
+1
+2




Nem(V)
-3
-2
-1
0
+1
+2
+3
+4
+5
Nem(IV)
-4
-3
-2
-1
0
+1
+2
+3
+4
H
-1
0
+1









Немає коментарів:

Дописати коментар