неділя, 30 листопада 2014 р.

Тема: Реакції сполучення, розкладу, обміну, заміщення.

Мета: навчальна: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції, формувати навички розпізнавання типів хімічних реакцій; розвиваюча: розвивати навички і вміння складати рівняння хімічних реакцій, удосконалювати самостійність у навчанні, здатність до взаємовиручки, колективізму, розвивати мислення, увагу, вміння використовувати вивчений матеріал для пізнання нового; виховна: сприяти розширенню світогляду учнів, практичній спрямованості вивченого матеріалу. 
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, презентація до уроку, картки із завданнями для самостійної роботи. Для демонстрації дослідів: паперова стрічка з наклеєним магнієм, залізний цвях, купрум (ІІ) сульфат, натрій гідроксид, хлоридна кислота, фенолфталеїн, свіже осаджений купрум (ІІ) гідроксид, сірники, пробірки, тримач. 
Тип уроку: формування вмінь і навичок. 
  Хід уроку 
І. Актуалізація опорних знань 
Бесіда 
1. Які класифікації хімічних реакцій ви знаєте? Заповніть пусті місця у схемі (додаток 1) 
2.На минулому уроці ми розглянули першу класифікацію хімічних реакцій за кількістю і складом вихідних речовин і продуктів реакції. З’ясували, що бувають реакції сполучення, розкладу, заміщення та обміну. 
Пригадайте: 
• які реакції називаються реакціями сполучення? 
• які реакції називаються реакціями розкладу? 
• які реакції називаються реакціями заміщення? 
• які реакції називаються реакціями обміну? 
ІІ. Творче застосування знань, умінь, навичок 
1.Прийом «Так чи ні». Встановити, яке твердження вірне, а яке ні: 
1) Схема А + В = АВ відповідає реакції сполучення. 
2) Схема АВ = А + В відповідає реакції розкладу. 
3) Схема А + ВС = АС + В відповідає реакції обміну. 
4) Схема А В + СД = АД + СВ відповідає реакції заміщення. 
5) У реакції розкладу бере участь одна складна речовина. 
6) У реакції сполучення можуть брати участь тільки прості речовини. 
7) У реакції обміну беруть участь дві речовини, з яких одна проста, а інша -складна. 
8) Реакція взаємодії металу з неметалом є реакцією сполучення. 
9) Реакція взаємодії металу з кислотою є реакцією заміщення. 
10) Взаємодія кислот з основами є реакцією сполучення. 
2. Вправа на інтерактивній дошці Установіть відповідність між рівнянням реакції та типом хімічної реакції:                                 
Хімічні реакцій:                                                               Тип реакцій: 
1. 2НCl + Ca = CaCl2 + H2 ;                                             А.Сполучення. 
2. 2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 ;                                                    Б. Розкладу. 
3. CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2+ Na2SO4;                      В. Заміщення. 
4. Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2;                                          Г. Обміну. 
5. 4Al + 3O2 = 2Al2O3 
6. CaCO3 = CaO + CO2
3. Демонстрація хімічних реакцій Перед учнями на демонстраційному столі стоять реактиви: паперова стрічка з наклеєним магнієм, залізний цвях, купрум (ІІ) сульфат, натрій гідроксид, хлоридна кислота, фенолфталеїн, свіжеосаджений купрум (ІІ) гідроксид, сірники, пробірки.       Запропонуйте реакції сполучення, розкладу, заміщення і обміну, які можливі між даними речовинами. Проведіть експеримент. Запишіть відповідні рівняння реакцій.
 Можливий варіант відповіді учнів: 
2Mg + O2 → 2MgO – реакція сполучення 
Cu(OH)2 → CuO + H2O – реакція розкладу 
Fe + CuSO4 → Cu + FeSO4 – реакція заміщення 
NaOH + HCl → NaCl + H2O – реакція обміну  
ІІІ. Самостійна робота учнів з перфокартами. 
Кожен учень отримає перфокарту і завдання. В перфокарту вкладається чистий аркуш паперу. Учні читають завдання. Відповідь позначають у вигляді хрестика у відповідній комірці. 
І варіант 
Позначте в графі 
 А – реакції сполучення. 
Б - реакції розкладу.
 В - реакції заміщення. 
Г - реакції обміну 
1. С + O2→CO2 
2. 2Na+2H2O → 2NaOH + H2 
3. 2 KMnO4 → K2MnO4+ MnO2 +O2 
4. SO3+H2O → H2SO4 
5. 2KOH + H2SO4 → K2SO4 + 2H2
6. BaCl2 + H2SO4 → BaSO4 + 2HCl 
7. Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2
8. 2NaNO3 → 2NaNO2 + O2
9. CuCl2 + Zn → ZnCl2 + Cu 
10. 2H2O → 2H2+O2
Здійснити перетворення, вказати тип кожної реакції: 
Cu → CuO → CuCl2 →Cu(OH)2 → CuO → Cu. 
 ІI варіант 
Позначте в графі 
 А – реакції сполучення. 
Б - реакції розкладу.
 В - реакції заміщення. 
Г - реакції обміну 
1. 3Fe+ 2O2→Fe3O4 
2. Ca+2H2O → Ca(OH)2 + H2
3. 2KClO3 →2 KCl + 3O2 
4. 2H2+O2 →2H2
 5. HCl + AgNO3 → HNO3 + AgCl 
6. 2Fe2O3 +3Si→ 4Fe + 3SiO
7. K2O + H2SO4 → K2SO4 + H2
8. 2Cu(NO3)2 →2CuO + 4NO2 + O2
9. FeCl2 + Mg → MgCl2 + Fe 
10. 4NO2 + 2H2O + O2→ 4HNO3 
Здійснити перетворення, вказати тип кожної реакції: 
 Р → Р2О5 → Н3РО4 → Na3PO4 → Ca3(PO4)2 
 ІV. Підсумки уроку 
V. Домашнє завдання 
Повторити §13 
 Впр. 3 с. 84, Впр. 4, 5 с. 85 
 Творче завдання: скласти кросворд із словами, що зустрічаються в темі «Типи хімічних реакцій»

Немає коментарів:

Дописати коментар